Egita Želve

Ventspils bibliotēkā pirmo reizi notiks Zinātnieku nakts

29. septembrī vairāk kā 300 Eiropas pilsētās norisināsies Zinātnieku nakts, kuras galvenā tēma šogad ir “Zinātnes sasniegumi – ideju avots inovācijai”.

Europe Direct informācijas centrs, kas atrodas Ventspils Galvenajā bibliotēkā, aicina ventspilniekus izmantot iespēju ielūkoties interesantajā un aizraujošajā zinātnes pasaulē no jauna atklājot lietas, bez kurām ikdienas dzīve šodien vairs nav iedomājama, lietas, kuras mums ir pieejamas, pateicoties zinātnes sasniegumiem un  inovācijām.

Varam būt lepni, ka Ventspils vārds, pateicoties Ventspils Augstskolas un Brēmenes Lietišķo zinātņu universitātes izstrādātajam Latvijas pirmajam satelītam Venta-1, ir zināms ne tikai Eiropā. Projekta Venta-1 galvenais mērķis ir veicināt inženierzinātņu studiju attīstību Ventspils Augstskolā.

Zinātnieku nakts viesis Galvenajā bibliotēkā būs Pauls Irbins- bērnu zinātnes centra ZINOO veidotājs, projekta Pirmie Latvijas 100 km kosmosā idejas autors, vienīgais latvietis, kurš, pieteicoties ambiciozajā projektā Mars One, pretendēja kļūt par vienu no pirmajiem “marsiešiem” cilvēces vēsturē.

29.septembrī jau no plkst. 17.00 Galvenajā bibliotēkā apmeklētājus aicinās Zinātnes laboratorijas, kurās varēs gan atkārtot pasaulslaveno Edisona eksperimentu, kā rezultātā radās ikdienā tik pierastais produkts – elektrības spuldzīte, gan, saslēdzot elektrisko ķēdi, noskaidrot, kā un kāpēc elektrību spēj saražot ābols, kartupelis, citrons un pat cilvēks, gan uzzināt par katapultas darbības principu, elastības spēku, ķermeņa kustības trajektoriju, atvilkšanas un palaišanas leņķiem. Interesenti ekspertu vadībā varēs darboties arī digitālajā inženieru laboratorijā un robotehnikas darbnīcā, apgūt pētnieciskas darbības prasmes, veicot ūdens tīrības izpēti, izmantojot mikroskopu, iepazīt 3D printera darbības noslēpumus, pārbaudīt savas zināšanas, atbildot uz viktorīnas jautājumiem un  iegūt balvas.

Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas notiek katru gadu septembra pēdējā piektdienā, saistošā veidā skaidrojot zinātnes sasniegumus un ļaujot ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

            Zinātnieku nakts pasākumus Ventspils bibliotēkā organizē Europe Direct informācijas centrs (EDIC) Ventspils sadarbībā ar SIA “Aspired” un Ventspils Digitālo centru. EDIC Ventspils darbību finansē Eiropas Komisija.

            Ieeja uz pasākumiem bez maksas. 

Pasākuma programma: “Zinātnes sasniegumi – ideju avots inovācijai”

 

17.00 – 20.00  Galvenā bibliotēka, 1.stāvs

Krāsainās zinātnes laboratorijas:

  • “Katapulta”

dos atbildes uz jautājumiem- kas ir elastības spēks, ķermeņa kustības trajektorija, atvilkšanas un palaišanas leņķi, kādi ir katapultas darbības principi

  • “Varu būt Edisons”

atkārtojot pasaulslaveno Tomasa Edisona eksperimentu, varēs uzzināt kā rodas ikdienā tik pierastā elektrības spuldzīte, un smelties idejas, kā šāda veida eksperimentu veikt mājas apstākļos. Saslēdzot elektrisko ķēdi, būs iespēja noskaidrot, kā un kāpēc elektrību spēj saražot ābols un pat cilvēks

  • “Digitālais inženieris”

lodējot un izveidojot dažādas vienkāršās elektriskās ķēdes, mācoties atpazīt rezistorus, tranzistorus, kondensatorus u.c. elektronikas komponentes, varēs apgūt vienkāršu robotu konstruēšanas pamatprincipus

  • “Robotika”

varēs iepazīt robotu uzbūves, darbības un programmēšanas pamatprincipus un mēģināt iegūtās zināšanas pielietot praksē

  • “Pasaule, kuru neredzam”

kā atšķiras ūdens grāvī, ziedu vāzē vai ūdensvadā, kādi ir sīkie kukainīši?

To palīdzēs saskatīt mikroskops un Ineta Kraule

  • “3D printeris”

varēs uzzināt par 3D druku, tās funkcijām un gūt praktisku pieredzi, izgatavojot saspraudi

  • “Zinātnieki un zinātnes sasniegumi”

atbildot uz jautājumiem, būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas

  • “ Zinātnieku nakts apdruka”

apmeklējot visas laboratorijas, noslēgumā katrs varēs izgatavot suvenīru ar Ventspils Zinātnieku nakts logo

            17.00- 19.00 Galvenā bibliotēka, 2.stāvs

Pauls Irbins- bērnu zinātnes centra ZINOO veidotājs, projekta Pirmie Latvijas 100 km kosmosā idejas autors, vienīgais latvietis, kurš, pieteicoties ambiciozajā projektā Mars One, pretendēja kļūt par vienu no pirmajiem “marsiešiem” cilvēces vēsturē.

            17.00- 20.00 Galvenā bibliotēka, 2.stāvs, pasākumu zāle

            Dokumentālas filmas par zinātni.